Sık Sorulan Sorular

Parkzon Yaşlı Güvenliği hakkında aklınıza takılan sorulara buradan yanıt bulabilirsiniz.

Dubleks bir evde yaşayan ve tekerlekli sandalye kullanan özürlü bir kişi için ne gibi çözümler önerirsiniz?

Yürüme özürü dışında, günlük temel ihtiyaçlarının ne kadarının kendisi tarafından karşlandığı test edilmelidir. Daha sonra bu kişinin ihtiyaçlarına göre ev, gerek mimari tasarım açısından ve gerekse mobilya ve eşyaların kullanım ve konumları açısından yeniden düzenlenmelidir. Örneğin dubleks bir evde yaşıyorsa, evin alt katında ihtiyaçlara uygun yatak odası, banyo ve mutfak gibi yaşam alanları tasarlanacağı gibi, merdiven asansörü veya kat asansörü kullanarak da üst kata rahatça ulaşabilirlik sağlanabilir. Aynı zamanda kapı genişlikleri, kapı eşikleri, lavabo, banyo, mutfak tezgah ve rafları gibi hususlar yeniden dizayn edilmelidir. Özetle; Kişin eve göre değil, ev kişinin ihtiyacına göre düzenlenmelidir. Bu düzenleme ayni zamanda evde birlikte yaşadığı özürlü olmayan kişiler için de uygun olmalıdır.
Mekan ile ilgili yapılacak düzenlemeler yanında kişinin ihtiyaçlarına göre destek ürünleri kullanarak da günlük yaşam aktivitesi arttırılır. Örneğin, tekerlekli sandalyeden banyo küvetine geçmesine yardımcı olan Transfer Bench, ıslak alanların izole edilmesine yarayan kaymaz bantlar, tutunmayı ve dengeyi sağlayan tutunma barları, yataktan kalkmayı ve yatmaya yardımcı olan destek aparatları, klozet yükselticileri, kapıları açmaya, kapamaya yarayan uzaktan kumandalı cihazlar gibi.

Yaşlı insanların ve özellik ile 75 yaş ve üstü kişilerin çok sık evde düşerek yaralandığını hatta hayatlarını kaybettiğini biliyoruz, bunu önlemek için ne yapmalıyız?

Önce düşmeye sebep olan bir sağlık sorununun olup olmadığı araştırılmalı ve bir sağlık sorunu varsa önce sağlık sorunu giderilmelidir. Ayrıca fiziksel aktivitesinde ki kayıplarda test edilerek belirlenmelidir. Esasen ileri yaşlardaki sağlıklı insanların dahi zamanının tamamını evlerinde geçirdikleri düşünülürse evlerin bu gibi kazalara karşı daha güvenli olarak tasarlanması ve inşa edilmesi gerekmektedir. Genel olarak evler, böyle bir ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmadığından, ileri yaşlılıklar da evler insanlar için başta düşmeler olmak üzere çeşitli potansiyel kaza riskleri taşımaktadır.
Alınacak önlemlere gelince; Evin mimari tasarımı, kullanılan eşyaların özellikleri, ev içindeki konumları, kapı ve pencerelerin açıp kapama sistemleri, yönleri, koridorlar, tesisatlar ve ev içi dağılımları, evde yaşayan diğer kişilerin sayısı, yaşları ve alışkanlıklar her ev için farklılıklar göstereceğinden alınacak önlemlerde farklılıklar gösterecektir. Ancak bazı temel önlemlerden söz edilebilir. Bunlar; özellikle banyo, tuvalet başta olmak üzere tüm ıslak alanlar da kayıp düşmeyi önlemek için zeminin kaymaz hale getirilmeli ve ayrıca gerekli noktalara tutunma ve yürüme tutamakları monte edilmeli, tuvalet yükselticisi ve tutamaklı klozet kullanılmalıdır. Takılıp düşmeyi önlemek için kapılar eşiksiz olmalı veya geçiş profili kullanılmalıdır. Mobilyaların konumları ve ev içi aydınlatmaları uygun olmalıdır. Dubleks evlerdeki merdivenlerin basamak genişlikleri ve yükseklikleri uygun olmalı ve mutlaka merdivenin her iki tarafında korkuluk bulunmalı ve iyi aydınlatılmalıdır.

76 yaşında ve Alzheimer hastası bir yakınımız var, yardımcısı ile birlikte kalıyor buna rağmen çok sıkıntımız var. Özellikle bazı zamanlarda evden kaçıp gitmeye çalışıyor, hayal görüyor bunu gerçek zannediyor. Onun evde bir kazaya uğramasından endişe ediyoruz bize ne önerirsiniz?

Bildiğiniz gibi ilerleyen ve tedavisi olmayan nörolojik bir hastalık olan Alzheimer’ın çeşitli evreleri vardır ve bu evrelerde çeşitli sendromlar ortaya çıkar ki bunların mutlaka bir uzman hekim tarafından takip edilmesini öneririz. Ev içinde alınacak önlemlere gelince; önce hastanın ev içinde üçüncü kişilere olan bağımlılığını azaltmak, yapabilirliğini, erişebilirliğini arttırmak günlük yaşamını kolaylaştırmak için yaşadığı mekanı ona uygun hale getirmek gerekmektedir. Esasen sağlıklı ileri yaşlardaki insanlar için de var olan ev kazası risklerini azaltmak ile işe başlamak gerekir. Bunun ile birlikte hastalığı nedeniyle kendisine ve çevresine verebileceği zararları önlemek için de özel önlemlerin de alınması kaçınılmazdır. Hastalarda bireysel farklılıklar görülmekle beraber pek çok ortak noktaları da vardır. Alınacak olan özel önlemlerden bazılarını şöyle sırayabiliriz;
Ev için de zehirli ve alerjik olabilecek her türlü bitkinin kaldırılması, elektrik prizlerinin güvenli hale getirilmesi, tüm ilaç ve vitaminler ile kesici aletlerin bulunduğu dolap ve çekmecelere, pencerelere, balkon kapılarına ve girmesi istenmeyen yerlere çocuk güvenlik kilitleri ve güvenlik kapıları takılması, geniş camlara cam filmi uygulanması, mobilya ve benzeri yerlerin sivri köşe ve keskin kenarlarına köşe ve kenar koruyucu konulması, odaların kilitleri iptal edilmesi, hatırlama ve algılamayı kolaylaştırmak için büyük harfler ile yazılar, işaretler, resimler, renkler konulmak suretiyle yönlendirilmesi, koridor zemini ile yan duvarların kontrast renklerde olması, tüm yürüyüş yerleri kaymaya takılıp düşmeye, çarpmaya imkan vermeyecek şekilde düzenlenmesi, dışarı çıkmayı teşvik eden anahtar, anahtarlık, ayakkabı, şapka ve palto gibi eşyaların göz önünden kaldırılması. Hayal görme problemleri için: Işık düzeninin gölge yapmayacak şekilde düzenlenmesi, büyük boy resimlerin, bibloların, maskların ortadan kaldırılması,
Şeklinde sıralanabilir.